GEBELİKTE COVİD 19

GEBELİKTE COVİD 19

Gebelikte Covid 19 ile karşılaşan bir kişi ne yapmalıdır?

Gebe bağışıklığını değerlendirmek amacıyla test yaptırmalıdır. (IgG ve IgM değerleri kontrol edilmelidir.) Bu şekilde gebenin antikorları değerlendirilerek Covid 19 hastalığı ile ilgili durumu belirlenir.

Gebelikte Covid 19 testi yapılması bağışıklık kazanmış gebelerin belirlenmesine veya hastalığı hiç geçirmemiş, bağışıklık kazanmamış risk altında olan gebelerin belirlenmesine yarar sağlar.

  • Eğer bir gebe Covid 19 pozitif, herhangi bir belirti taşımıyor ve kronik rahatsızlığı bulunmuyorsa; evde izole takip edilerek tedavisini tamamlayabilir.
  • Covid 19 testi pozitif olan gebenin belirtileri mevcut ve klinik olarak da bulguları varsa; gebe hastanede yatırılarak tedavi edilir.

Covid 19 Tedavi amacıyla kullanılan ilaçlar gebelikte güvenilir midir?

Gebelerde COVID-19 komplike olmayan enfeksiyonu için tedavi olmadan izlem seçeneği öncelikli olarak düşünülmelidir. Olası bir tanı almış olan gebeliklerde eğer risk faktörü varsa veya ağır klinik seyir mevcut ise tedavi uygulanması düşünülmelidir. Gebelerde lopinavir ve ritonavir kullanımının herhangi bir sakıncası yoktur. Favipravir kullanımı gebelerde, lohusalarda ve emziren annelerde kullanılmamalıdır.

Covid 19 virüsünün tedavisi için kullanılmakta olan hidrosiklorakin isimli ilaç gebelik döneminde ve emzirme döneminde güven duyularak kullanılabilmektedir.

 

Herhangi bir aciliyet gerektirmeyen covid 19 pozitif gebelerde tedavi süreci tamamen bitene kadar doğum için beklenilir. Solunum problemi yaşamayan gebelerde, gebeye yardımcı olunarak normal doğum yaptırılabilir. Diğer durumlarda epidural anestezi ile sezeryan yapılmalıdır.

 

Covid 19 anneden bebeğe geçmekte midir?

Covid 19 virüsünün anneden bebeğe geçişi veya bebek üzerinde olan etkileri net olarak tanımlanamamaktadır. Yenidoğan bir bebeğe bulaşın nasıl oladuğu veya yenidoğanda nasıl etki yarattığı hakkında herhangi bir kanıt yoktur.

Covid 19 virüsünün emzirme üzerine etkileri ve dikkat edilecek noktalar:

Covid 19 virüsü emzirmeye engel bir durum değildir. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda koronavirüs gözlenmemiştir. Emzirmenin bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmesi sebebiyle anne teşvik desteklenmelidir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar;

  • Anne emzirirken maskesini mutlaka takmalıdır,
  • Anne emzirmeden önce ve sonra ellerini yıkamalıdır, el hijyenine dikkat etmelidir,
  • Meme bakımını düzenli olarak yapmalıdır,

Direk beslemenin haricinde, annelerin göğüs pompası kullanabileceği de unutulmamalıdır.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ