KARACİĞER BÜYÜMESİ

KARACİĞER BÜYÜMESİ
KARACİĞER BÜYÜMESİ

Karaciğer büyümesi nedir?

Normal boyutlarda olması gereken karaciğerin olması gereken boyutun üzerine çıkmadı hastalığıdır. Karaciğer hastalıklarından kaynaklı olmaktadır. Büyüme ile birlikte organ hasar görür ve görevini yerine getirememeye başlar. 

Karaciğer büyümesinin belirtileri nelerdir?

İlk aşamalarda herhangi bir belirti göstermez. Genellikle başka sebeplerle çekilmekte olan ultrason sırasında tesadüfen farkedilir. En sık rastlanan belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

1-Karın ağrısı

2-Kaşıntı

3-Sarılık

4-Yorgunluk

5-Kas ağrıları

6-İştahsızlık

7-Ele kitle gelmesi

8-Karında şişlik

Bu belirtilere sahip olan kişilerin karaciğer rahatsızlığı büyümüş demektir ve en kısa zamanda uzmana başvurmaları gerekmektedir.

Büyümenin nedenleri nelerdir?

-Karaciğer kanseri, karaciğere farklı organlardan kanser sıçraması

-Karaciğer yağlanması

-Kalp yetmezliği ve kalp hastalıkları

-Karaciğeri besleyen damarlarda tıkanıklık

-Alkol tüketimi

-Hepatit A,B,C gibi viral hastalıklar

-Siroz

-Karaciğer kistleri

-Safra kesesi problemler.

Teşhisi nasıl konur?

Hastanın yaşam tarzı ve öyküsü sorgulanır. Sonrasonda karaciğer boyutunu kontrol için fiziksel muayene yapılır. Daha sonra gerekli durumlarda kan testleri, röntgen, BT taraması, MR gibi incelemeler istenir. Eğer tümör tespit edilirse biyopsi yapılması gerekmektedir. 

Tedavi süreci nasıldır?

Hastanın mevcut durumu, hastalığın şiddeti gibi faktörler tedav sürecini etkilemektedir. Karaciğer yetmezliği ve hepatit gibi hastalıklarda ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Eğer kötü huylu tümör biyopsi sonucunda ortaya çıkara, radyoterapi ve kemoterapi tedavileri uygulanmaktadır. Alkol ve sigara tüketen hastların hayat tarzlarının değiştirlmesi istenir. Karaciğerde oluşan hasar geri dönülmez boyutlarda olursa karaciğer nakli gerekebilir. Karaciğer hastalığı ya da büyümesi gibi şüpheleriniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.

Sağlıklı Günler Dileriz.

 

 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ