KENE

KENE

KENE

Çoğunlukla kene ısırığı sadece kızarıklık ve şişmeye sebep olur ve ağrı hissettirmez ama bazı keneler taşıdıkları mikroorganizmalar sebebiyle hastalık bulaştırabilir. Bu hastalıkların insana bulaşabilmesi için genellikle kenenin deride 24 saat boyunca kalması gerekir. 

Kırım kongo kanamalı ateş hastalığı nedir?

Kırım kongo kanamalı ateşi kene ısırığı ile bulaşan, ateş ve kanamaya yol açan ölümcül bir enfeksiyondur. Çok sık görülen bir rahatsızlık değildir bu nedenle çevreye tehdit oluşturmaz. 

Kırım kongo kanamalı ateşi belirtileri nelerdir?

Ani başlayan baş ağrısı, baş dönmesi, ateş yüksekliği, bel ve eklem ağrısı,kusma gibi belirtiler bu hastalığın belirtilerindendir. Gözler, yüz ve boğazda kızarıklık ile damakta kırmızı lekelenme sıklıkla gözlenen olgulardır. Hastalığın ilerlediği evrelerde ise cildin altındaki kanamaların oluşturduğu morarmalar ortaya çıkar. Bilimsel araştırmalara göre kırım kongo kanamalı ateşi %50 seviyesinde ölümcül sonuçlanmaktadır.

Kırım kongo kanamalı ateşi nasıl tedavi edilir?

Tedavi öncelikle hastayı destekleyici olarak yapılır. Sıvı ve elektrolit bozukluklarının düzenlenmesi, ikincil enfeksiyonların ilaçla tedavisi ve oksijen desteği önem taşımaktadır. Hastalığın sebebi olan virüs ribavirin adlı antiviral bir ilaç ile sınırlandırılır, bu şekilde hasta tedavi edilmeye çalışılır.

Kene ısırdığı zaman neler yapılmalı?

Kene ısırdığında hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmeli ve kene olabildiğince erken vücuttan çıkarılmalıdır. Kenenin hiç bir parçası deride kalmayacak şekilde olabildiğince derinden ve kenenin ağzına en yakın noktadan tutarak kene çekilmelidir. Kene bir eldiven ile tutulmalı asla çıplak tene değmemelidir. Cımbız veya elle sıkılmamalıdır ve bükülmemelidir. Çıkarılan bölge dezenfekte edilmelidir. Kene çıkarıldıktan sonra bir kaba konularak buzlukta muhafaza edilmesi daha sonra oluşabilecek bir etkide doktorun keneyi incelemesi için yararlı olacaktır.

Sağlıklı Günler Dileriz

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ