MORBİD OBEZİTE NEDİR?

MORBİD OBEZİTE NEDİR?

MORBİD OBEZİTE NEDİR?

Kişinin hayati fonksiyonlarını tehlikeye atacak ve yaşam süresini kısıtlayacak seviyedeki obezite hastalığının tanımıdır. Morbid obezite aşırı şişmanlık olarak basitçe tanımlanabilir.

Morbid Obezitenin Zararları Nelerdir?

Morbid obezite kişinin ruh sağlığını bozarken aslında tüm yaşam şeklini son derece olumsuz etkiler. Aşırı kilolu olmanın yani morbid obezite yaşam kalitesini etkilerken aynı zamanda tansiyon, şeker gibi organları olumsuz yönde etkileyen çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır. Morbid obezite hastaları tedavi edilmezse, ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek şeker, damar sertliği, tansiyon gibi rahatsızlıkları çok erken yaşlarda yaşamaya başlarlar. Ve bu hastalıklar yüzünden erken yaşlarda yaşamlarını yitirirler.

Morbid obezitenin kronik hastalıkları beraberinde getirmesinin yanı sıra fiziksel problemleri de beraberinde getirir. Erken yaşta, diz sorunları, ürolojik sorunlar, solunumda zorlanma, depresyon gibi problemlerle kişiyi başbaşa bırakır.

Morbid Obeziteler Neden Bu Kadar Kilo Alırlar?

Teknik olarak kilo alıyor olmak aynı zamanda fazla kalori yakıyor olmak anlamına gelmektedir. Eğer kişide hormonal sorunlar yoksa, kilo alımının tek sebebi ihtiyaçtan fazla besin almasıdır. Bilimsel çalışmalara bakıldığında morbid obezitelerin kalıcı kilo vermelerinin söz konusu olmadığı ortaya çıkmıştır. Kısa süreli 10 ile 15 kilo arası verilse de sonrasında fazlasıyla kilonun alındığı ortaya çıkmıştır. Morbid obezitenin sebebi tam olarak bilinmese de genetik faktörlerin hastalığın oluşumunda rol aldığı düşünülmektedir. Çünkü morbid obezite hastalarının ailelerinde de obezite görüldüğü anlaşılmıştır. Morbid obeziteye fayda sağlayabilecek bir ilaç henüz bulunamamıştır. Günümüzde morbid obeziteye tedavi yolu sadece “morbid obezite cerrahisi”dir.

Sağlıklı Günler Dileriz.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ