OBEZİTE

OBEZİTE

Obezite nedir?

Obezite bir bireyin günlük aldığı kalorinin harcadığı kaloriden fazla olduğu durumlarda, harcanamamış olan kalorinin vücutta yağ şeklinde depolanması ile oluşur. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) obeziteyi; bireyin sağlığını olumsuzluk etkileyecek derecede vücutta yağ birikmesi olarak tanımlamıştır. Görüldüğü gibi obezite, alınan kalorinin harcanan kaloriden fazla olması sonucunda vücutta %20 veya üzeri yağ depolanmasının sonucu olarak görülen, bireyin yaşam kalitesini olumsuz olarak etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Obezite belirtileri nelerdir?

Normalden fazla görülen terleme

Solunum sıkıntısı

Sırt ağrısı

Bel çevresinde giderek artan yağlanma

Yeme isteği artışı

Uyku düzeninde bozulma

Horlama

 

Obezite sebepleri nelerdir?

Normalden daha fazla ve düzensiz beslenme,

Hayatı kolaylaştıran teknolojik gelişmeler sebebiyle hareket azalması,

Kalıtsal faktörler,

Çevresel, sosyo-kültürel ve psikolojik nedenler vb.

 

Obezite nasıl tedavi edilir?

Obezite tedavisinde başarılı olabilmek için ciddi ve disiplinli çalışma sağlanmalıdır. Koordineli bir çalışma sonucu kişiye özel en uygun tedavi belirlenmelidir.

Obezitenin tedavi sürecinde en önemli kısım Diyet Tedavisidir. Birey diyetisyen tarafından değerlendirilir ve günlük alması gereken kalori miktarı belirlenerek, program oluşturulur. Bireyin diyet programı sonucu verdiği kiloları geri vermemesi için kişiye eski beslenme alışkanlıkları bıraktırılmalı ve yeni bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Daha sonra ikinci olarak bireye egzersiz alışkanlığı kazandırılmalıdır. Düzenli egzersiz yapma sonucu, istirahat esnasında bile metabolizma hızının yüksek olduğu belirtilmektedir.  Egzersiz tek başına bile kilo verdirebilir. Ancak bireyin uygulanan program sonrası, istediği kiloya ulaştıktan sonra da bu düzene devam etmesi önemlidir.

Obezitede kullanılmakta olan ilaçların güvenilirliğinin kanıtlanmış olması, bakanlık onaylı olması, hastalığın sebebine yönelik etki göstermesi, ciddi yan etkisinin olmaması, bağımlılık yaratmaması gerekmektedir. Obezitede kullanılan ilaçlar ek yöntem olarak kullanılabilir. Bilinçsiz ilaç kullanımı sonucu birçok ölüm görülmektedir. Bu nedenle mutlaka ilaç kullanılmadan önce hekime danışılmalı ve kontrollü olarak kullanılmalıdır.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ