REGL NEDİR?

REGL NEDİR?

1-Regl Nedir?

Ergenlik döneminde başlayan kanamalar, menopoz dönemine kadar devam etmektedir. Bu kanamalara, menstrüasyon, adet kanamaları ya da regl denmektedir. Regl döneminin uzunluğu ya da şiddeti kişiden kişiye değişmekle beraber, ortalama her ayın 21 ile 35. günü gerçekleşen regl, aslında rahmin kendini yenilemesidir. Rahim doğal süreci içerisinde kendini yenileyerek gebeliğe hazırlanır. Gebelik oluşmadıysa, rahmin içerisinde bulunan dokular kan yolu ile dışarı atılır. İşte aylık olarak tekrardan eden bu döngüye menstrüasyon döngüsü ya da halk arasında adet döngüsü ismi verilir. Sağlıklı bir adet döngüsü için vajina, yumurtalık, hipofiz bezi, hipotalamusun birlikte düzen içerisinde çalışıyor olması gerekmektedir. Adet döngüsünü başlatan, hipofiz bezinin ve beyinde bulunan hipotalamus bölgesinin uyarılması ile başlar. Salgılanan hormonlar kan yolu ile yumurtalıklara ulaşır ve yumurta rezervinde bulunan foliküller uyarılır. Bu uyarı yumurtaların olgunlaşmasına yardımcı olur. Olgunlaşan yumurta sayesinde östrojen hormonu salınım yapar. Oluşan olgunlaşmış yumurta 24 saat içerisinde erkeğin üreme hücresi olan sperm ile karşılaşmaz ise gebelik oluşmaz. Sperm ile karşılaşmayan olgunlaşmış yumurta çatlar ve parçaları kan yolu ile vücuttan atılmaya başlar. Bu süreçte adet kanaması gerçekleşmiş olur. Adet süreci kişiden kişiye değişiklik gösterse de ortalama 3 ile 7 gün arası devam eder. Kişiden kişiye değişmekle birlikte şişkinlik, memede hassasiyet, ruh halinde değişim, baş ağrısı gibi etkileri gözlenebilir. 

 

2-Regl Sancısı Neden Olur?

Adet ya da regl sancısı, rahim içi duvarının kasılmalarından meydana gelmektedir. Yumurtlama döneminde rahim duvarı kalınlaşır. Olası bir gebelik gerçekleşmemişse, salgılanan hormonlar ile rahim duvarı incelmeye başlar. rahim içi duvarının incelmesini uyaran prostaglandin hormonu aynı zamanda rahim kasılmalarını da tetikler. Adet döngüsü başladığı andan itibaren prostaglandin hormonu salınımı azalır. Kişiden kişiye değişmekle beraber hormon salınımı ne kadar fazla ise adet sancısının şiddeti de o kadar fazla hissedilmektedir. 

3-Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli regl ağrısı çeken kadınların en sık sorduğu soru “Regl Ağrısı Nasıl Geçer?”  oluyor. Regl ağrısının neden olduğu ile ilgili bilgilendirmeyi “Regl Sancısı Neden Olur?” başlıklı yazımızda paylaşmıştık.  Regl sancısını azaltmaya yönelik hekimlerin tavsiyesini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ilık su ile banyo yapmak ve küvette ılık su ile vakit geçirmek regl sancısını yatıştırır.

  • Düzenli uyku düzeni oturtmak tüm vücut sisteminize iyi gelebileceği gibi regl sancısını dindirmek için de iyi bir yöntemdir. Düzensiz ve az uyku regl sancısını tetikleyecektir.

  • Doğru ve sağlıklı beslenme, sağlıklı bir vücudun olmazsa olmazıdır. Aynı şekilde, Omega 3, Çinko, magnezyum, B1, B6 ve E vitaminin fazla olduğu gıdaların sıklıkla tüketilmesi kasılmaları azaltacaktır. Yağlı ve kızarmış ürünlerden özellikle uzak durmak gerekmektedir.

  • Bol su tüketimi ağrıların azalmasına etkili değilse de şiddetlenmesine engel olabilir. Kahve ve gazlı içeceklerin regl ağrısını ve kasılmaları arttırdığı bilinmektedir. Bu sebeple regl döneminde sıvı olarak su tüketiminin arttırılması önemlidir.

  • Sıcak su torbası ile karın ve kasık bölgesini sıcak tutmak adet sancılarının azalmasında etkili bir yöntemdir.

  • Masaj, kanının akışını hızlandıracağından kasılmaların şiddetini de azaltır.

  • Düzenli yapılan egzersizler, endorfin hormonunun salgılanmasına destek olur. Bu sayede kasılmaların şiddeti azalabilir.

  • İlaç kullanımı hekim kontrolünde olmalıdır. hekimlerin reçetelendirdiği ilaçlar önerilen şekilde ve dozda alınmalıdır.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ