TESTİS KANSERİ

TESTİS KANSERİ

TESTİS KANSERİ

Erkeğin penis altında bulunan yumurta şeklinde bir organ olan testis, sperm ve testesteron üretmektedir. Testis kanseri bu bölgede görülen kanser türüdür. 

Testis kanseri belirtileri:

En sık rastalana belirtisi, testislerde ağrı ve şişliktir. Ani şişlik ve sıvı toplanmaları belirtiler arasındadır. Kanser lenflerde ise kasıklarda ve sırtta ağrı olabilir. En sık yayılma yeri akciğerlerdir. 

Erken teşhis:

Her kanser türünde olduğu gibi testis kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Hastanın kendi kontrollerini yapması ve bir sorun farkettiğinde derhal doktora başvurması gerekmektedir. Hekim ultrason ve tümör taraması ister. Akciğer filmleri ve akciğer tomografisi de isteyebilir. Biyopsi ile patolojik inceleme yapılır.

Evre 1: Tümör sadece testislerdedir.

Evre 2:Karın ve lenf bezlerine sıçrar.

Evre 3:Lenf ve akciğerlere sıçrar.

Tedavi:

Kemoterapi ve radyoterapi hastalığın seviyesine göre uygulanır. Hastalığı yenme olasılığı yüksektir. Testis alınmışça görünümü düzeltmek için protez uygulanabilir. Tekrarlama ihtimali yüksektir. Bu sebeple hastanın takibi en az 5 yılda bir yapılmalıdır. Testislerden birinin alınması diğerini etkilemez. Sadece kemoterapi üreme fonksiyonlarını etkilemektedir. 

Sağlıklı Günler Dileriz.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ