VARİS NEDİR?

VARİS NEDİR?

VARİS 

Varis nedir? 

Varis; toplardamar içerisindeki kapakların çalışmaması sebebiyle toplardamarların deri altında genişlemiş ve kıvrımlı halde mavi renkte görülmesidir. Genişleyen bu damarlar bazı kişilerde hiç yakınmaya sebep olmazken bazı kişilerde ciddi şekilde yakınmalara sebep olarak kişinin yaşam kalitesinin azalmasına sebep olur. 

Varis ilk olarak estetik açından görüntü bozukluğuna sebep olsa bile giderek ağrıya da sebep olabilir. Kişide venöz yetmezlik meydana gelirse bacaklarda şişmeye, varis olan bacakta pıhtı oluşması ise şişlik, ağrı ve kızarıklığa sebep olur. 

Varis oluşmasının nedeni nedir? 

Varisin oluşum sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte varisin oluşum mekanizmasına bir çok faktör etki edebilir. Örneğin; hamilelik döneminde, uzun süre ayakta kalmayı gerektirecek bazı mesleklerde, oral kontraseptif kullanımında, dar ve sıkı kıyafet giyen kişilerde, kabızlık durumunda, yaşlılarda, kadınlarda varis daha sık görülebilmektedir. 

Toplardamar kapakçığındaki yetmezliğin sonucunda varis oluşumu görülür. Kan devamlı geriye doğru hareket eder ve göllenme olur. Bu da damardaki oluşan basıncın artışına ve şişliklere sebebiyet verir. Zamanla bu görülen genişlemeler artar ve kıvrımlar meydana gelir. Varis damarın herhangi yerinde görülebilmektedir. Varis üst bölgelerde görülebileceği gibi daha aşağılarda da ortaya çıkabilmektedir. 

Varisin belirtileri nelerdir? 

Varisin sebep olduğu öncelikli yakınmalar aşağıdaki gibidir: 

 • Ağrı (Bacakta veya varis damarında) 

 • Bacakta mavi mor şişlikler 

 • Bacakta ağırlık hissi 

 • Bacaklarda uyuşma 

 • Bacaklarda şişlik 

 • Kaşınma 

 • Huzursuz bacak 

 

Varis çeşitleri nelerdir? 

Varis üçe ayrılır: Kılcal damar varisleri, retiküler varisler, büyük toplardamar varisleri. 

 • Kılcal damar varisleri: Deriden çıkıntı yapmayan, saç kılı inceliğinde, kırmızı-mor renkli varislerdir. Kılcal damar hiçbir zaman büyüyüp diğer varislere dönüşmez. Bu varis tipi, diğer varis tiplerinden daha yaygın gözlenmektedir. Kılcal damar varisleri küçük bir alanda birkaç tane olabileceği gibi her iki bacakta yaygın da görülebilmektedir. Genellikle görüntü sebebiyle estetik sorun oluşturmaktadır. Tüm diğer damar genişlemesinde olduğu gibi kılcal damarlar da tedavi ile tamamen kaybolur. 

 • Retiküler varisler: Deriden hafif çıkıntısı olan, yeşil-mor renkli, 2-3 mm çapı arasında değişen kıvrıntılı damardır. Genellikle dizin arka tarafında gözlenir ancak bacağın her yerinde görülebilir.Tek tek ya da ağsı yapı halinde görülebilir. Orta boy ya da retiküler damarlar köpük tedavisi ile tedavi edilir ve tedavisi en kolay varis tipidir. Tedavi sonrası görülme oranı yok denecek kadar azdır. 

 • Büyük toplardamar varisleri: Bu tip varislere variköz ven (varisleşmiş damar) da denir. Ciltten belirli şekilde çıkıntı yapan, 3 mm’den -parmak kalınlığına ulaşabilen büyük damarlardır. Kesin olarak hastalık diye tanımlayacağımız damarlar bu tip varislerdir. Bazı kişilerde çok belirgin olmalarına rağmen şikayete sebep olmayabilir. Fakat bazı kişilerde ise yakınmalara sebep olabilir. Kapak yetmezliği olan bu damarların tedavisi, dıştan görünen bu varislerin yok olmasını sağlar.  

Varis tedavisi nasıl yapılır? 

Varis tedavisinin en bilineni varisli damarların çıkarılmasıdır. Fakat hem iyileşme dönemi uzundur ve hem de zahmetli bir yöntemdir. Köpük yöntemi ise, damar içine köpük vererek varisi düzeltme yöntemidir. Köpük yönteminde ise varisin tekrarlama olasılığı fazladır. 

Lazer ile tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yönteminde damar içine katater yerleştirilerek cihazdan ışın gönderilir. Radyofrekans yönteminde ise yine aynı şekilde damar içine radyo dalgaları gönderilir. Bu esnada oluşan ısı sayesinde damar yakılmış olur. Bu tedavi yönteminde lokal anestezi kullanılır ve aynı gün taburculuk gerçekleşir. 

0 YORUMLAR

  Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ