D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

 

 

 

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

 

D vitamini iskelet sistemimiz ve kemik gelişimi için önemli bir vitamin olup, kalsiyum ve fosfor metobolizmasında da önemli bir rol oynamaktadır.

 

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

 

En önemli belirtisi büyüme ve gelişme geriliğidir.İshal, saç derisinde pullanma,yorgunluk,halsizlik,baş ağrısı, göz altı morlukları, eklem bölgesinde şişlik,kilo vermekte zorluk,üşüme hissi,diş çürümesi,yara iyileşmesinin gecikmesi gibi yaygın belirtileri bulunmaktadır.

 

D vitamini eksikliğinde gelişen hastalıklar; diyabet,yüksek tansiyon, depresyon,bazı kanserler, çocuklarda raşitizm denilen kemiklerde yumuşama hastalığına yol açabilmektedir.

 

D VİTAMİNİ TEDAVİSİ

 

D vitamini için güneş ışınları temel kaynak olmakla birlikte, yeterince faydalanılırsa ilave D vitamini almaya gerek kalmayabilir.Güneş ışınlarından yeterli faydalanamayanlarda damla,tablet ya da ampül formunda ilaçlarla tedavi olabilmektedir.

 

D vitamininin vücutta fazla olması, organlarda ve yumuşak dokularda kalsiyum birikimlerine yol açabilmektedir.Ayrıca D vitamini fazlalığı kanda kalsiyum yükselmesine, böbrek hastalıklarına, böbrek taşlarına ve damar hastalıklarına yol açabilmektedir. Fazla D vitamini,  zehirlenmelere yol açabilmekte ve bu zehirlenme sonucunda gelişen böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği ölümle sonuçlanabilmektedir.

 

D vitamini besinselbesin olarak en fazla somon, uskumru, sardalya gibi yağlı balıklarda, karaciğer ve yumurta sarısında, maydanoz, brokoli, süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ