HEMOROİD (BASUR) NEDİR?

HEMOROİD (BASUR) NEDİR?

 

HEMOROİD (BASUR) NEDİR?

 

Günümüzda yaygın olarak görülen ve halk arasında basur olarak bilinen hemoroid, rektumun ve anüsün en alt kısmında, anal kanalın sonunda bulunan ve nedeni belli olmayan genişlemiş damarlardır. Bu kan damarlarının duvarları bazen gerilerek genişler ve damarlar daha da şişerek tahriş olurlar. Bu damarlar tahriş olma durumunda bazen makatın dışına doğru da çıkabilmektedirler.Hemoroidler iç hemoroid, dış hemoroid diye ikiye ayrılırlar.

 

İç Hemoroidler

 

İç hemoroidler makatın iç kısmında genellikle görülmeyecek ve hissedilemyecek kadar derin bir bölgede yer almaktadır.Dşkıda veya peçeteyle silindiğinde görülen kan, dışkıyı yaparken ağrı tarif edilen şikayetler arasındadır.

 

Dış Hemoroidler

 

Hasta bu bölgede oluşan hemoroidi bazen ele geldiğini tarif ederken, daha fazla ağrı, kaşıntı ve kanama görülmektedir.

 

 

HEMOROİDE SEBEP OLAN ETKENLER

 

Kronik kabızlık ve ishal,

Gebelikte oluşum,

İleri yaş,

Sürekli oturur vaziyette zaman geçirmek,

Bisiklet sürmek gibi makat bölgesine baskı yapan aktivitelerin sıklığı

Aşırı alkol tüketimi ya da acı ve baharatlı yiyiecekler tüketmek,

Genetik yatkınlık

 

HEMOROİD BELİRTİLERİ

 

Dışkıda açık kırmızı renkte kanama,

Kaşıntı,

Anüs çevresinde akıntı ve ıslaklık,

Anüs çevresinde ağrılı şişlik,

Kalçaya doğru vuran bel ağrısı

 

HEMOROİD TEDAVİSİ

 

Hemoroid tedavisi için, öncelikle altta yatan sebepler kabızlık yada ishal gibi sorunlar giderilerek bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesi sağlanır. Eğer semptomlar kendiliğinden düzelmiyorsa ilaç tedavisine başvurulur. İlaç tedavisi sırasında hap, fitil, krem, pomat ve mendil şeklinde farklı ilaç türleri kullanılır.Daha ileri safhada cerrahi operasyonlar planlanmaktadır.Cerrahi tedavi yöntemleri şöyle sıralayabilirz; bant ligasyon, skleroterapi, klasik cerrahi yöntemlerle hemoroidektomi operasyonu, ya da lazer ile operasyon gerçekleştirlmektedir.

Klasik cerrahi operasyon sonrası en az bir gün hastanede kalmak gerekir. Lazer ile gerçekleştirilen operasyonlar daha kısa konforlu bir süreçtir.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ