LOHUSALIKTA BESLENME NASILDIR?

LOHUSALIKTA BESLENME NASILDIR?

LOHUSALIK DÖNEMİNDE BESLENME NASIL OLMALIDIR?

Bebeklerini 9 ay boyunca dört gözle bekleyen anne adayları için en önemli noktalardan biri bebekleri dünyaya geldikten sonra bebeğin ve kendi sağlıkları için beslenme şeklidir. Lohusalıkta beslenme şekli, bebek için çok önemli olan anne sütünün de kalitesini etkilemektedir. İşte anneler için “Lohusalık Döneminde Beslenme Önerileri”.

Bebek doğduğu andan itibaren anne sütüne ihtiyaç duyar. Anne sütü içeriği itibari ile bebeğin gelişimi için en uygun besin kaynağıdır. Gebelik sırasında çok fazla enerji ve besin ihtyacı olan annenin lohusalık döneminde de bu ihtiyacı devam etmektedir. Annenin yeterli beslenmesi sütün kalitesini arttırır dolayısıyla da bebeğin gelişimini kuvvetlendirir.

Diyetler Lohusa Dönemi İçin Uygun Mu?

Emzirmekte olan anne günlük ortalama 800 ml süt üretir. Bu sebeple enerji gereksinimi duyar ve günlük alması gereken kaloriye ek olarak 500 kalori ve 20 gram protein eklemesi gerekmektedir. Bu dönemde zayıflamak için verilen diyetlerin uygulanması önerilmez. Zaten anne süt üretimi için harcadığı kalori ile ayda ortalama 1,5 kilo verebilmektedir. Sadece bebek emzirerek kilo verebilen anneye ilk 6 ay bebek sütten kesilene kadar kilo verme amaçlı diyet yapılması önerilmez.

Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Emzirmeye devam eden annelerin çok fazla su tüketmeleri gerekmektedir. Bol sıvı alımı sütün miktarını arttırmaktadır. Sür ürünleri, sebze ve meyve, tahıl ve et ürünleri annenin sık sık tüketmesi gereken besinlerdir.

Annenin her gün mutlaka;

-3 bardak süt-yoğurt ya da ayran

-6 porsiyon sebze ve meyve

-7 porsiyon tahıllı besin

-Ortalama 4 porsiyon protein yani et,balık, ymurta ya da balık tüketmesi uygun olacaktır.

Annenin tüketmemesi gerekenler;

-Sigara

-Çay, kahve

-Gaz yapıcı yiyeceklere dikkat edilmeli

Sütün kalitesini Arttırıcı Besinler Nelerdir?

-Süt, yoğurt, ayran

-Dereotu,pazı, ıspanak

-Yulaf

-Rezene

-Havuç

-Fındık,ceviz,badem

Önemli bir hatırlatma, anne sütünü şekerli gıdalar arttırmamaktadır.

Sağlıklı Günler Dileriz.

 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ