VARİKOSEL NEDİR?

VARİKOSEL NEDİR?

VARİKOSEL NEDİR?

Erkeklerde üreme organında en sık rastlanan hastalıklardan biri olan varikosel, testislerde meydana gelen varis türüdür. Kanı boşaltmaya yarayan damarlardaki problemlerden kaynaklanır. Genelde erkeklerin ergenlik aşamasından sonra %15'inde görülmektedir. Varikosel kanın düzgün dolaşaması ile sperm kalitesinin bozulmasına, testesteron hormonunun düzensiz salgılanmasına, ısı dengesinin bozulmasına neden olur. Gerekli tedavi uygulanmazsa kısırlığa neden olabilir.

Neden Olur?

Asıl nedeni hala araştırılmaktadır. Varikosellerin neredeyse %90'ını sol tarafta olur. Bunun sebebi ise kirli kanın testislerin sol tarafından boşaltılıyor olmasıdır.

Belirtileri Nelerdir?

İlk ve en belirgin belirtisi testislerdeki şişkinliktir. Bunun sebebi damarlarda biriken kandır. Ağrı da varikoselin belirtilerinden biridir. Zaman zaman hastalarda testis bölgesinde küçülme ya da yumuşama olabilir.

Teşhis Nasıl Konur?

Varikosel teşhisi muayene esnasında konulabilir. Varikosel 3 derecede sınıflandırılabilir.

  1. Derece: Öksürük ya da ıkınma ile ele gelir.

  2. Derece: Ek bir yönteme başvurmadan ele gelir

  3. Derece:Gözle görülür ve ağır ve kabarık damarlar mevcutur.

Tedavisi Nasıldır?

Hastalığın şiddeti ve hastanın durumu tedavi sürecini etkilemektedir. Hastalık hafifse, sperm kalitesini bozmuyorsa ve ağrı gibi fiziksel sorunlar yaşanmıyorsa, hastalık hekim tarafından izlenir. Eğer hastalık şiddetli ise, varikosel ameliyat tercih edilebilir. Varikosel ameliyatı mikro cerrahi ile yapılmaktadır ve hastaya 2mm'lik bir kesi atılarak içeri girilir, Varisli bölgeye ulaşılır ve açılır.

Sağlıklı Günler Dileriz.

 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ